Cera trądzikowa - Cz. II : pielęgnacja


Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy trądzikowej? Przede wszystkim wskazany jest umiar. Nie warto wpadać w przesadę i myć twarzy kilka razy dziennie, to tylko pobudza wydzielanie sebum i powoduje pogorszenie stanu skóry. Cera trądzikowa jest wymagająca, dlatego należy ostrożnie dobierać kosmetyki. Absolutne minimum to delikatny płyn do mycia twarzy i krem do cery trądzikowej. Jeśli na skórze nie ma wykwitów, warto regularnie stosować peeling enzymatyczny, który w łagodny sposób złuszcza naskórek, dzięki czemu cera jest świeża i gładka. Nie bez znaczenia jest także wpływ peelingu na koloryt skóry. Jeśli jednak na twarzy roi się od wyprysków i i mimo starannej pielęgnacji nie ubywa ich, a wręcz przeciwnie, czas wybrać się do dermatologa. Przepisane przez niego leki z pewnością przyniosą pożądane rezultaty, nawet jeśli proces leczenia będzie długotrwały.

W przypadku ciężkiego trądziku, przy otrzymywaniu znacznych ilości leków, chory powinien wybrać do pielęgnacji delikatne produkty. Jeśli natomiast postać trądziku jest łagodna, wówczas wskazane jest stosowanie stricte przeciwtrądzikowych preparatów.

Wśród głównych zaleceń służących poprawie wygładu skóry znajdują się:

 • Stosowanie żelu antybakteryjnego do mycia twarzy.
 • Przemywanie skóry twarzy tonikiem antybakteryjnym (także w ciągu dnia, w celu odświeżenia).
 • Stosowanie kremu na dzień o właściwościach matujących i antybakteryjnych.
 • Stosowanie na noc kremu antybakteryjnego, który reguluje pracę gruczołów łojowych.
 • Stosowanie żelu bądź kremu pod oczy.
 • Stosowanie kostki dermatologicznej: jej właściwości czyszczące i antybakteryjne są odpowiednie do pielęgnacji cery trądzikowej. Kostka dermatologiczna używana zamiast mydła nie pieni się.
 • Raz w tygodniu wykonanie peelingu bądź nałożenie maseczki oczyszczającej (warunkiem jej zastosowania jest brak zmian ropnych).
 • Stosowanie latem kremów z filtrem UVA/UVB.
 • Dieta bogata w owoce i warzywa (istotna jest równowaga witaminowo-mineralna); mleko i przetwory mleczne także korzystnie wpływają na wygląd skóry.
 • Uzupełnianie diety witaminami A, B2, B5 oraz solami cynku.
 • Stosowanie do makijażu tylko kosmetyków antybakteryjnych.

Aby skutecznie walczyć z trądzikiem poza wyborem właściwego preparatu, dobranego indywidualnie do potrzeb skóry, powinniśmy także pamiętać o ich właściwym stosowaniu. Odpowiednia pielęgnacja skóry jest niejednokrotnie kluczem do sukcesu w leczeniu trądziku. Celami właściwej pielęgnacji twarzy są utrzymanie czystej skóry, kontrola nadmiernego wydzielania łoju, a jednocześnie niedopuszczanie do nadmiernego wysuszenia skóry. Bardzo ważne jest zrozumienie zmieniających się potrzeb skóry w zależności od warunków środowiska, aktywności fizycznej, przyjmowanych leków i odpowiednie reagowanie na te zmiany. Utrzymanie idealnego stanu skóry jest możliwe poprzez odpowiednie: oczyszczanie, nawilżanie oraz rozsądne korzystanie z dodatkowych preparatów ochronnych skóry.Oczyszczanie skóryNajważniejszym celem jest usuwanie brudu, łoju, potu, które gromadzą się na skórze trądzikowej. Należy pamiętać, aby w tym celu nie używać mydła, gdyż nadmiernie wysusza i podrażnia wrażliwą trądzikową skórę. Wysuszanie skóry trądzikowej, także za pomocą innych dostępnych środków, przynosi zupełnie odwrotny efekt, gdyż dochodzi do podrażnienia gruczołów łojowych i w efekcie do wzmożonej produkcji łoju. Należy także unikać preparatów zawierających w swym składzie alkohol, który jest niezwykle drażniący dla wrażliwej skóry trądzikowej. Pozytywny efekt można uzyskać, stosując do oczyszczania skóry preparaty o ph 5–7, które nie zawierają mydła (żele, pianki toniki, mleczka). Ponadto żele, pianki, toniki zawierające kwas salicylowy są bardzo skuteczne w leczeniu wczesnych postaci trądziku. Do zmywania makijażu zalecane są delikatne mleczka do demakijażu.
Złuszczanie
Działanie preparatów przeciwtrądzikowych opiera się na hamowaniu powstawania zaskórników, złuszczaniu rogowaciejącego naskórka, zmniejszaniu łojotoku, a także działaniu antybakteryjnym. Większość preparatów „odżywczych” jest wzbogacona woskami, olejami roślinnymi oraz innymi składnikami tłuszczowymi, które mogą przyczynić się zatykania ujścia gruczołu łojowego, dlatego nie są wskazane w pielęgnacji cery trądzikowej.
Matowanie
Działanie czynników zewnętrznych, takich jak kurz czy pocenie się, mogą nasilać powstawanie zmian trądzikowych. W takich sytuacjach warto mieć pod ręką chusteczki lub płatki oczyszczające, które pozwolą na oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, nie powodując jej podrażnienia. W przypadku osób, których problemem jest nadmierny połysk skóry, dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie bibułek matujących, które doskonale pochłaniają serum i świetnie nadają się do odświeżenia makijażu.
Wysuszanie
W celu likwidacji pojedynczych zmian można stosować specjalne żele lub plasterki punktowe, które działają antybakteryjnie i wysuszająco. Zalecane jest także wykonywanie raz w tygodniu peelingu, szczególnie chemicznego, który delikatnie złuszczając naskórek, powoduje wygładzenie i rozjaśnienie cery.
Maskowanie

Obecnie dostępne są na rynku kosmetyki oparte na beztłuszczowych składnikach. Niekiedy kosmetyki te mają również działanie antybakteryjne. Należą do nich m.in.korektory służące do maskowania pojedynczych zmian skórnych, działające dodatkowo antybakteryjnie.
Golenie
Dobór odpowiednich kosmetyków jest szczególnie istotny u mężczyzn, u których po goleniu zaostrzają się objawy trądziku i podrażnienia skóry. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie elektrycznej maszynki do golenia – w mniejszym stopniu podrażnia ona skórę. Podczas golenia zwykłą maszynką z ostrzem zalecane jest stosowanie żelu lub kremu zamiast pianki, natomiast po goleniu ważne jest zastosowanie preparatu nawilżającego (lotion).

Kremy nawilżające i kosmetyki do opalania przy trądziku

Bardzo często leczenie skóry trądzikowej doprowadza do jej nadmiernego wysuszenia i złuszczania naskórka. Dlatego też tak ważne jest stosowanie odpowiedniego nawilżenia skóry. Tylko prawidłowo nawilżona skóra spełnia swoją ochronną funkcję. Zalecane jest stosowanie beztłuszczowych kremów nawilżających, które zapobiegają wysuszeniu, a jednocześnie zapewniają uczucie komfortu bez tzw. świecenie się skóry.
Podczas wybierania kremu przeciwtrądzikowego należy poświęcić sporo czasu na dokładne przestudiowanie listy składników danego preparatu. W ten sposób wybierzesz taki krem, który rzeczywiście walczy z trądzikiem. Szczególnie warte polecenia są preparaty zawierające nadtlenek benzoilu, zabijający bakterie namnażające się na skórze i wywołujące stany zapalne oraz ropienie. Nadtlenek benzoilu to składnik pomocny nie tylko w zwalczaniu trądzika młodzieńczego, ale również i w przypadku trądzika różowatego u dorosłych.
Kremy do walki z trądzikiem nie są, niestety, tanie – zwłaszcza te, które rzeczywiście pomagają. Marne preparaty przeciwtrądzikowe są zazwyczaj tańsze. Mogą kusić okazyjną ceną, ale zwykle nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dobre preparaty na trądzik często sprzedawane są razem z suplementem diety wspomagającym walkę z trądzikiem od wewnątrz. Po zakupie produktu trzeba przeczytać instrukcję stosowania i postarać się jej przestrzegać. Nie wolno zapominać także o codziennej higienie skóry. Warto zaopatrzyć się w dobry środek do mycia twarzy i stosować go przynajmniej raz dziennie, by oczyścić skórę z martwego naskórka i innych zanieczyszczeń. Jeśli w okresie dojrzewania twoja cera jest przetłuszczona, a produkcja sebum nadmierna, myj twarz przynajmniej dwa razy dziennie i przemywaj ją bezalkoholowym tonikiem. Potem nakładaj krem.
Doskonale znamy niekorzystny wpływ promieni słonecznych na skórę, co szczególnie istotne jest w przypadku skóry trądzikowej. Bardzo ważne jest stosowanie preparatów zawierających filtr przeciwsłoneczny, nawet w codziennej pielęgnacji. Jednak większość preparatów do opalania z filtrem ma niewłaściwy skład i może nasilać trądzik. Warto zatem poszukać, gdyż pojawiły się już na rynku, przeciwsłonecznych żeli i beztłuszczowych preparatów przeznaczonych dla pacjentów z cerą trądzikową.

Składniki kosmetyków do cery trądzikowej

Osoby, które zmagają się z trądzikiem są łatwym kąskiem dla producentów różnej maści kosmetyków, którzy chwytliwymi sloganami chcą zachęcić do kupna swoich produktów. Ostatnio mocno reklamowane są preparaty do skóry bez zawartości tłuszczu, które rzekomo mają zbawienny wpływ na skórę skłonną do trądziku. Należy jednak pamiętać, że wiele z tych środków ma w składzie zamiast tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mineralnego oleje syntetyczne. Udowodniono, że tego typu oleje mogą wywoływać trądzik w większym stopniu niż tłuszcze naturalne. Podobnie mylący może być termin „kosmetyki hipoalergiczne”. Są to preparaty bez zawartości składników zapachowych, co nie oznacza, że wśród ich składników nie ma potencjalnie szkodliwych substancji, które mogą pogarszać stan cery trądzikowej. Nawet popularne kosmetyki testowane dermatologicznie mogą być niewypałem. Dlaczego? Są badane pod kątem reakcji uczuleniowych i podrażnień, a nie działania środków na pory skóry.

 • Siarka i wyciągi roślinne
W preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry ze skłonnością do łojotoku wykorzystuje się antyseptyczne właściwości siarki. Skuteczne w walce z tego typu dysfunkcją skóry są również aminokwasy zawierające ten pierwiastek, między innymi N-acetylometionina i N-acetylocysteina, które regulują ilość wydzielanego łoju. Często także występuje kamfora, która działa przeciwzapalnie, keratolitycznie, dezynfekująco, a także poprawia ukrwienie skóry. Wśród innych preparatów bardzo często stosowane są wyciągi z roślin, np. ekstrakt z rumianku, szałwii, nagietka, rozmarynu, kory dębu, oczaru wirginijskiego czy też brzozy.
 • Kwasy
Ważnymi składnikami są też kwasy octowe (AHA). Ważną rolę spełniają także wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy NNKT – linolowy, linolenowy, arachidonowy. Kwasy te wchodzą w skład naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry, a ich niedobór może w konsekwencji prowadzić do powstawania trądziku.
 • Propolis
Chętnie wykorzystywany jest też propolis, czyli tzw. kit pszczeli. Jest to lepka substancja żywiczna, wytwarzana przez pszczoły, o barwie żółtej, zielonej lub brunatnej i przyjemnym, aromatycznym zapachu. Propolis charakteryzuje silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest on skutecznym środkiem w leczeniu wielu stanów zapalnych i ropnych. Jego ekstrakty wykazują działanie znieczulające i antyutleniające. Ograniczają powstawanie zaskórników, zapobiegają nadmiernemu jej przetłuszczaniu, regenerują uszkodzoną skórę. Z tego też powodu bardzo chętnie są one wykorzystywane nie tylko w preparatach przeciwtrądzikowych, ale także w płynach po goleniu, dezodorantach, mydłach.
 • Nadtlenek benzoilu
W preparatach przeciwtrądzikowych bardzo często stosowany jest nadtlenek benzoilu, który działa keratolitycznie i przeciwbakteryjnie. Podobne efekty można uzyskać za pomocą kwasu azelainowego. Zmniejsza liczbę Pityrosporum acnes. Związek ten ponadto ogranicza proces melanogenezy, dzięki czemu przydatny jest przy zmniejszaniu przebarwień pozapalnych.
 • Tlenek cynku
W preparatach do skóry tłustej wykorzystywany jest także tlenek cynku, który absorbuje nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, dzięki czemu wspomaga proces łagodzenia łojotoku. Jego działanie nie różni się znacznie od pozostałych preparatów. Stosowany jako składnik maści i zasypek ma działanie antybakteryjne i przyspieszające gojenie się ran. Ponadto tlenek cynku absorbuje promienie ultrafioletowe, nie rozpuszcza się w wodzie, jest odporny na światło, stąd jego wykorzystanie w filtrach UVA/UVB.

 • Zioła na trądzik

Oprócz szeroko stosowanych preparatów kosmetycznych warto pamiętać, że poprawa przemiany materii przynosi równie znaczące korzyści. Pomocne w kuracji mogą okazać się zioła, np. herbatka z kopru włoskiego, fiołka trójbarwnego, rumianku czy szałwii. Aromaterapia, często pomijana, także może przynieść zadowalające rezultaty (olejek z drzewa herbacianego, olejek petitgrain, lawendowy, jałowcowy czy cytrynowy). Olejków w aromaterapii nie należy jednak stosować bezpośrednio na skórę, można natomiast rozcieńczać je wodą bądź dodawać do kremu lub maseczki (jedna kropla).

Opalanie a trądzik

Wiele osób zapomina, jak istotną rolę w tworzeniu się zmian trądzikowych odgrywa słońce. Istnieje błędne przeświadczenie, że promienie słoneczne działają przeciwtrądzikowo. Mają, co prawda, działanie antybakteryjne i wysuszające skórę, ale jest to efekt krótkotrwały. Opalanie się – zarówno na słońcu, jak i w solarium – powoduje pogrubienie warstwy rogowej naskórka i zmniejszenie widoczności stanów zapalnych. Jednak gdy okres silnego nasłonecznienia się kończy, warstwa ta ulega ścieńczeniu i wszystkie ukryte pod nią zmiany uwidaczniają się. Ponadto wiele preparatów stosowanych na skórę trądzikową uwrażliwia skórę na działanie promieni ultrafioletowych, co w konsekwencji może prowadzić do podrażnienia skóry. Dlatego zawsze przed wyjściem z domu i mniej więcej co 2 godziny, przy dużej ekspozycji na słońce, należy nakładać silne filtry UVA/UVB na twarz.

Wizyta u kosmetyczki a trądzik

Większość nastolatków podejmuje próby samodzielnego leczenia trądziku, takie jak wyciskanie lub zdrapywanie wykwitów oraz – coraz bardziej popularne – usuwanie zaskórników za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonych plastrów kosmetycznych. Generalnie, skuteczność tych sposobów jest o wiele mniejsza od leczenia zalecanego przez lekarza, a ponadto mogą one doprowadzić do powstania blizn.
W celu usunięcia istniejących zmian lepiej udać się do gabinetu kosmetycznego, niż podejmować samodzielne próby.
Warto pamiętać, że wizyta u kosmetyczki ma tylko działanie uzupełniające – tymczasowo poprawiające wygląd skóry, ale nie lecznicze. W gabinetach kosmetycznych dostępne są zabiegi dla skóry trądzikowej. Doświadczona kosmetyczka potrafi dobrać odpowiedni zabieg do rodzaju i stanu skóry, który przyniesie pożądany efekt.
Najlepsze efekty uzyskiwane są jednak, gdy łącznie z pielęgnacją skóry w gabinecie kosmetycznym stosowane jest leczenie farmakologiczne.

Domowe sposoby na trądzik

Oprócz specjalistycznych metod stosowanych u kosmetyczki istnieją sprawdzone domowe sposoby na trądzik, służące pielęgnacji skóry trądzikowej. Jest to np. kompres z ziół (zaparzyć skrzyp i krwawnik, ostudzić, aby się nie poparzyć i nałożyć na twarz na 20 minut). Inną metodą jest maseczka z drożdży – łyżkę stołową drożdży należy rozkruszyć i wymieszać z dwoma łyżeczkami letniego mleka, nałożyć papkę na twarz i zmyć po 20 min.

Czego nie robić przy skórze trądzikowej?


 • Nie używać wody i mydła do mycia twarzy.
 • Nie stosować preparatów odkażających na bazie alkoholu.
 • Nie opalać się zbyt długo.
 • Nie usuwać samodzielnie krostek ani zaskórników.
 • Unikać dotykania twarzy rękoma.
 • Nie chować czoła pod grzywką (brak powietrza).
 • Ograniczyć używki, takie jak kawa, papierosy.
 • Unikać ostrych przypraw, słodyczy, soli w dużych ilościach.


W pielęgnacji cery trądzikowej nie powinno się stosować preparatów działających agresywnie, nadmiernie odtłuszczających, z zawartością alkoholu. Cera trądzikowa to cera wrażliwa, wymagająca specjalnej pielęgnacji. Stosowane przez kosmetyczkę zabiegi powodują odnowę skóry, przywracają prawidłowe pH, przyczyniają się do rozcieńczenia warstwy rogowej naskórka (peelingi), poprawiają ukrwienie, dotleniają oraz uelastyczniają skórę.
według wizaz.pl

Dobrnęłyście do końca? Mam nadzieję, że kolejny post z serii "Cera trądzikowa" Wam się przyda. Jeżeli macie sprawdzone kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej podsyłajcie w komentarzach.
Pozdrawiam,Udostępnij ten post

5 komentarzy :

 1. Bardzo przydatny artykuł , szczególnie dla mnie bo jestem posiadaczką takiej cery . Muszę sięgnąć po ten tonik z pharmaceris ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny post ;) Ja osobiście od zawsze podobnie pielęgnuję cerę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Usuwanie krostek to mój grzech główny...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ach, ja niestety przepadam za ostrymi przyprawami oraz kawą... wyciskanie to też mój grzech główny.
  Ostatnio maseczka z zielonej glinki przyczyniła się do poprawy stanu mojej skóry.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz i zachęcam do dalszej dyskusji.