Halloween make-up

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows' Eve” – wigilia Wszystkich ŚwiętychDokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii,Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.
Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.
Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada.
Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele.
Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku.
31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.
W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy.

Halloween- święto,które w Polsce nadal budzi kontrowersje. Ja podchodzę do tego święta z przymrużeniem oka - nie latam po ludziach sępiąc o cukierki i ignoruję dzieci, które to robią. Jednak nie odmawiam sobie zabawy tego dnia i przebrania się za jakieś straszydło. Z racji,że pasjonuję się wizażem jest to dl mnie dobra okazja by zmalować coś niecodziennego. W tym roku moje dwie propozycje to kot i dwie twarze. Jak Wam się podoba?A Wy wybieracie się na jakąś zabawę? Za kogo się przebierzecie? 

Pozdrawiam
Udostępnij ten post

11 komentarzy :

 1. W Halloween to ja raczej straszyć nie będę, ale pierwsza propozycja makijażowa bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. kociałke jest cudowne! Dla mnie haloween to dzień ja kcodzień, tylko paznokcie inaczej pomaluje : p

  OdpowiedzUsuń
 3. Prześliczny makijaż. Dziś już widziałam taki jeden make-up z połową twarzy glamour, a połową scary;).

  OdpowiedzUsuń
 4. WOW ! Serio poszalałaś :) Mega !

  OdpowiedzUsuń
 5. świetne są , szczególnie pierwszy nareszcie coś innego :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialne makijaże, jestem pod wrażeniem. Obserwuję :))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz i zachęcam do dalszej dyskusji.